День Конституції - це не свято; це просто зайвий вихідний, який дарувала смердам влада сучасних князів. Ніхто не живе за Конституцією - ні низи, ні верхи; закони дотримуються частково і формально - "по ситуації", і до вигоди можновладців. Більшість громадян Конституцію ніколи не читали, і не бачать ніякої користі в цьому документі.
Так повелося з давніх-давен. У нас багаті традиції феодального устрою світу, і кріпосного буття. Перша відома конституція - т.зв. "Конституція Пилипа Орлика" 1710 року - була написана в еміграції, і не діяла ні дня. Конституція Української Народної Республіки 1918 року прийнята в останній день існування Центральної Ради, і залишилася в пам'яті тільки історичним документом. Про радянські "Конституції" 1919 року, 1929 року, 1937 1978 років і говорити нема чого...
Прийнята в 1996 році Конституція незалежної України не виконувалася в повному обсязі ніким і ніколи. І тут же стала перекроюватися під амбіції правителів. У 2000-му році Кучма захотів більше влади, і ініціював всенародний референдум щодо змін до Конституції.
У 2004-му році, під час "Помаранчевої революції", втрачаючи владу Кучма навпаки - домігся зміни Конституції на користь парламенту. Ці зміни, посилені початковою слабкістю "помаранчевої команди", сприяли приходу до влади Януковича - спочатку на посаду прем'єра, а потім і президента.
Янукович, коли боровся за владу, неодноразово виступав на підтримку Конституційної реформи 2004-го року. Але сівши в президентське крісло, тут же нахабно, безцеремонно і незаконно - рішенням ручного Конституційного суду - повернув собі повноваження Кучми.
Після розстрілу Небесної сотні Верховна Рада України проголосувала за відновлення Конституції України в редакції 2004 року - і ми знову повернулися до парламентсько-президентської республіки. Однак новий президент Петро Порошенко майстерно обходить всі конституційні обмеження для абсолютної влади, призначаючи своїх голови уряду, главу парламенту, воєначальників і чиновників. Де не працює закон - там працюють кумівство і гроші.
У серпні 2015 го парламент в першому читанні проголосував за зміни до Конституції в частині "децентралізації" влади, а точніше - т.зв. "Федералізації" за сценарієм Путіна-Медведчука. Цього року нас чекає остаточне рішення з цього питання. Багаторазово згвалтована Конституція може стати детонатором розвалу країни.
Пишатися поки нічим. Як би добре не була написана Конституція, які б чудові норми в ній б не декларувалися, останнє слово залишається за людьми. За тими, хто править. І за тими, хто готовий терпіти беззаконня на конституційних засадах. Свято буде потім. Коли ми створимо справжнє громадянське суспільство, і побудуємо сильну, справедливу державу. А для цього треба, як мінімум, перестати бути рабами.
Юрій Касьянов